Δυναμικό και μαζικό το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Ηράκλειο. Συμμετείχαν οι Σύλλογοι Εκπαιδευτικών Π. Ε. “Δ. Θεοτοκόπουλος”, “Φαιστός”, η Ελμε Ηρακλείου, η Ένωση Γονέων Δήμου Ηρακλείου και φοιτητικοί σύλλογοι.
![](https://aytonomo-diktyo.gr/wp-content/uploads/2021/09/242134740_1555739021439726_3682395184707485676_n-300x260.jpg)
Τα κεντρικά αιτήματα του συλλαλητήριου ήταν : • Ανοιχτά σχολεία με όλα τα υγειονομικά μέτρα προστασίας (αραίωση τμημάτων, δωρεάν τεστ σε όλους, προσλήψεις στην καθαριότητα με συμβάσεις πλήρους ωραρίου). • Άμεση κάλυψη όλων των εκπαιδευτικών αναγκών • Να σταματήσει το «κόψιμο» των κενών από τις τοποθετήσεις των συναδέλφων. • Καμία εφαρμογή του αντιεκπαιδευτικού νόμου Κεραμέως.